GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (2)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (925)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (210)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ Intermediate-Polarity Deactivated MXT Guard Columns and Transfer Lines
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Passivated stainless steel columns useful for a wide range of applications.
| Max. Temperature | 325°C |
|---|---|
| Type | Guard Column |
Restek™ RTX™-5 Capillary Columns, 30m to 50m, Particle Size Less Than 1.00μm: I.D. 0.25mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Low polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ RTX™-2887 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific column for simulated distillation.
| Particle Size | 2.65 μm |
|---|---|
| Max. Temperature | 350°C |
| Stationary Phase | Rtx™-2887 |
| Length (Metric) | 10 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Temperature Range | -60°C to +360°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Organophosphorous Pesticides Analysis,Organophosphorous Pesticides |
| Film Thickness | 2.65 μm |
Restek™ Stx-CLPesticides (Fused Silica with Siltek deactivation)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica columns with siltek surface deactivation which enhances responses for endrin, DDT, methoxychlor.
Restek™ Rtx™-1 Capillary Columns, 0.18 mm I.D.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for solvent impurities, PCB congeners, simulated distillation, arson accelerants, gases, natural gas odorants, sulfur compounds, essential oils, hydrocarbons, semivolatiles, pesticides, oxygenates
| Stationary Phase | Rtx™-1 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.18 mm |
| Polarity | Nonpolar |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Solvent Impurities, PCB Congeners, Simulated Distillation, Arson Accelerants, Gases, Natural Gas Odorants, Sulfur Compounds, Essential Oils, Hydrocarbons, Semivolatiles, Pesticides, Oxygenates Analysis |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Rxi™-17Sil MS Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent inertness and selectivity for active environmental compounds, such as PAHs
| Max. Temperature | 340/360°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rxi™-17Sil MS |
| Polarity | Midpolar |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Active Environmental Compounds Analysis |
| USP Type | G3 |
Restek™ MXT-1 Silcosteel Capillary Columns - 20m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for solvent impurities, PCB congeners, gases, natural gas odorants, sulfur compounds, essential oils, hydrocarbons, semivolatiles, pesticides, and oxygenates.
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Mxt-1 |
| Length (Metric) | 20 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.18 mm |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| For Use With (Application) | Hydrocarbon Analysis,PCB Congener Analysis,Gases Analysis,Natural Gas Odorants Analysis,Sulfur Compounds Analysis,Essential Oils,Hydrocarbon Analysis,Semivolatiles Analysis,Pesticide Analysis,Oxygenates Analysis |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ MXT-1 Silcosteel Capillary Columns - 10m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for solvent impurities, PCB congeners, gases, natural gas odorants, sulfur compounds, essential oils, hydrocarbons, semivolatiles, pesticides, and oxygenates.
Restek™ Base-Deactivated Guard Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica columns with high inertness for basic compounds.
Restek™ FAMEWAX Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for FAMEs
| Length (Metric) | 30 m |
|---|---|
| Temperature Range | 20°C to 250°C |
Restek™ MXT™-5 Capillary Columns, 20m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Siltek™-treated stainless steel
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ MXT-50 Silcosteel Capillary Columns: 0.18mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Restek™ Rtx™-35 Capillary Columns - 60m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica capillary; Nonpolar phase; Cross bond 100% dimethyl polysiloxane
Restek™ Rtx-200 Secondary Columns for GCxGC
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Made of fused silica for midpolarity phase
Restek™ Rtx™-OPPesticides2 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for organophosphorus pesticides
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-OPP2 |
| Temperature Range | -20°C to +310/330°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Organochlorine Pesticides Analysis,GC/NPD or GC/MS,Organochlorine Pesticides,Herbicides Analysis |